Бізнес без вкладень, досвіду і кваліфікації: варіанти для стартапера

Prosto дуже багато людей в Інтернеті шукають такі види. Варто сказати, їх набагато більше, ніж здається потенційним підприємцям, і не завжди при цьому йдеться про несерйозні тимчасові підробітки. Розкласти по полицях найпростіші варіанти некваліфікованого дешевого на старті бізнесу і, можливо, спрямувати винахідницький задум майбутніх стартаперів, спробував Prostobiz.ua

Щоб оцінити ринок бізнес-діяльності, який не вимагає багатотисячних стартових вкладень, варто побачити його структуру, «картографію» з світоглядної точки зору. Як відомо, основними видами бізнесу є насамперед:

 • виробництво і продаж матеріальних товарів;
 • виробництво об'єктів, в яких нематеріальна складова є ціннішою, ніж матеріальна, або кількість останньої близька до нуля (література, мистецтво, наука);
 • продаж послуг і робіт.

Для двох останніх пунктів необхідний (хоч і не завжди) переважно один вид ресурсу — уміння (іноді талант), тобто кваліфікація, варіант з відсутністю якої є темою нашої статті. Для першого пункту — створення товарів — у разі відсутності грошей джерелами необхідної сировини (а іноді енергії) можуть бути:

 • безкоштовні або надзвичайно дешеві природні ресурси;
 • безкоштовні або надзвичайно дешеві ресурси антропогенного походження (зокрема особиста власність підприємця).

З варіантів стартапу з виробництва товарів і почнемо огляд можливостей.

На яких природних ресурсах можна заробити

Щоб винахідницька думка рухалася систематичніше, розділимо природні ресурси на групи:

 • Повітря та його рух, сонячне тепло і світло — зробити щось із них без вкладень важко (хоча існують варіанти продажу в банках «одеського повітря», але це швидше інтелектуальні ресурси). Проте є такі іграшки, ефект яких пов'язаний із повітрям, — це різноманітні вертушки. Матеріал для виготовлення коштує копійки, а продажна вартість навіть для перекупників набагато перевищує собівартість (недолік — сама продажна вартість настільки мізерна, що потрібне надто масове виробництво, яким самому зайнятися нелегко).
 • Вода водойм — придатна більше для надання платних послуг у дачній місцевості, ніж для виробництва товарів. Послуги можуть бути різноманітними і майже не вимагають кваліфікації і матеріалів: можна у дачників чистити водойми від ряски (рогози, очерету), щось поливати, доставляти воду (скажімо, 50-літровками на візку на невеликі відстані) або упорядковувати береги водойм. Недолік такої діяльності — її нерегулярність і малоприбутковість. Але за підвищеної мобільності (своє авто) виїзна водоймо-очисна бригада здатна в дачних околицях мегаполіса мати за сезон серйозні доходи, не використовуючи жодної спецтехніки.
 • Гірські породи, ґрунт — належать приватним особам або колективам, тому використовувати їх як безкоштовну сировину або складно, або протизаконно. Тим не менше, малими дозами — для виробництва різних виробів, іграшок, прикрас, невеликих елементів меблів і інтер'єру, наповнення акваріумів — підприємець-одинак може регулярно запозичувати з довкілля різноманітне каміння і пісок.
 • Флора — бізнес-ідей тут сотні: збирання і продаж букетів, зокрема святково-релігійних, сухих чаїв (трав'яних і плодово-трав'яних), виготовлення виробів флористики (і взагалі використання елементів трав і дерев в арт-продукції), продаж насіння (цибулин, грибниць), водоростей для акваріумів, свіжих плодів і сухих (лісові ягоди) і цілих невеликих рослин (що є теж протизаконним, але малими дозами можна), а краще — частин рослин, відокремлених не вами (скажімо, продаж хвої на Новий Рік не є злочином, тим більше, це стосується арт-оброблення корчів). Обороти можливі чималі, і чим більше на південь ваше місце проживання (якщо ви в Північній півкулі), тим регулярнішим може бути такий бізнес. А за наявності власної дачної ділянки можна зайнятися і сільським господарством, хоча б у вигляді виробництва кормового сіна.
 • Фауна — крім вилову риби або малих морських мешканців на продаж легальний бізнес можна будувати на використанні в арт-виробництві мушель (ґуґлимо вироби з черепашок) і пір'я. За наявності хатніх улюбленців зазвичай не вимагає надто великих витрат їхнє розведення на продаж.

У підсумку наголосимо, що найбільш «міським» і доступним видом використання дрібних природних об'єктів є виготовлення арт-виробів з підручних матеріалів.

На яких матеріальних ресурсах антропогенного походження можна заробити

 • Скло викинутих вікон — найбільш чистим видом сміття в мегаполісах є рами радянських дерев'яних склопакетів, що масово викидають за встановленні пластикових вікон. Виймаючи скло з таких рам, у багатоповерхових кварталах можна щодня (крім, хіба що днів пікових морозів) отримувати центнери «старого» скла. Воно придатне і на продаж за низькою ціною (для теплиць у селах, малих меблевих виробництв), і для виробництва арт-виробів. Недолік — вага і габарити сировини для підприємця-одинака, надто для підприємиці, величезні.
 • Скупка етнографічних та антикварних матеріальних цінностей і подальший їх продаж — без мінімальних вкладень не обійтися. Проте в особливо віддалених селах (а тільки в них і варто шукати подібні речі) або в особливо літніх власників часом за предмет старовини можна розплатитися послугою, фізичною працею, а не грішми.
 • Вивезення-винесення непотребу — особливо актуальне у дачній місцевості. Простий демонтаж як окрема послуга на регулярній основі затребувана в місцях відпочинку і після завершення літнього сезону, а прибирання території (пляжу, скажімо) — і на початку сезону, деколи також регулярно під час його.
 • Матеріали будівель, покинутих багато років тому — тут головний недолік: формальний власник може знайтися і притягнути вас до відповідальності.
 • Надання в оренду своєї нерухомості, обладнання — коментувати цей вид діяльності, здається, не варто. Наголосимо лише, що власники невеликих земельних (дачних ділянок) можуть здавати свою територію під наметове розміщення і наметові табори (особливо в приморській і гірській курортній місцевості), а також як паркову під охороною. А власники ділянок уздовж доріг — зокрема уздовж внутрішніх проїздів дачних кооперативів — можуть здати маленький придорожній шматочок своїй території підприємцям від торгівлі (під лотки, кіоски, міні-маркети, міні-кафе, перукарні тощо), а також (дуже рідко) під встановлення рекламо носіїв.

На яких некваліфікованих послугах заробити найлегше

Крім згаданих вище послуг і робіт,  а також не беручи до уваги продаж різноманітного краму, харчів у транспорті, на ринках, пляжах тощо, можна згадати і такий спекулятивний малоприбутковий варіант, як надання в оренду особистих приладів і устаткування (від зважування на вулиці і встановлення підзорної труби на оглядовому майданчику до зарядження мобільних телефонів і фотоапаратів для пішохідних і велосипедних туристів у сільській місцевості). Власне, використання легкового авто як незареєстрованого таксі теж близьке до цього розряду діяльності.

Серйозний дохід вимагає вкладень і хоча б мінімального хисту в одному з серйозних напрямів діяльності. Згадані вище арт-вироби теж вимагають кваліфікації, хоча нерідко там все просто і зрозуміло, досвід приходить швидко.

Ще швидше можуть зробити бізнесом свої «несерйозні» уміння майстри «розмовного жанру» (тамади) і люди, що можуть влаштувати дозвілля, ігри та конкурси, а тим більше артистично талановиті і педагогічно досвідчені громадяни, які, на жаль, часто ігнорують ці вміння як можливість заробітку. Надто організація свят затребувана в мегаполісах для дітей (виклик клоунів або дитяче свято на природі чи вдома дає можливість заробити 800-2000 грн), а також під час масових гулянь.

Щодо вузької прикладної спеціалізації, її варіантів безліч. І якщо потенційний підприємець не бачить прибуткової ніші серед власних здібностей, варто розібратися у своєму досвіді, навіть дитячих і юнацьких часів. Можливо, є якась «несерйозна» навичка, яка матиме попит, і це відкриє нову сторінку вашого життя.

За радянських часів чимало людей різних спеціальностей тимчасово були курортними фотографами (у наш час цей вид діяльності майже зник) або укладачами кросвордів і ребусів, цим заробляли набагато більше, ніж за фахом.

А останнім часом, приміром, чимало мам після декретних відпусток починали підробляти організаторами заходів з розвитку дітей. І поступово це ставало солідним джерелом доходу, а потім перетворювалося в основну професію. Так само «випадково» з'явилося чимало візажистів.

Неочевидний бізнес у стилі хайтек

Якщо ця стаття написана для читачів Мережі, не можна обійти увагою специфічні види інтернет-бізнесу, які не потребують ні вкладень, ні кваліфікації програміста або веб-майстра. Якщо участь у платних інтернет-опитуваннях важко назвати бізнесом, то розміщення реклами на блозі або блог-товаристві, а тим більше на не блоговому сайті, є дуже прибутковою і перспективною справою для високовідвідуваних сторінок.

Детальна розповідь про технології такого заробітку і про пов'язані з ними види збільшення відвідуваності сайту є неможливою в рамках невеликої оглядової статті. Проте читачі порталу prostoblog.com.ua можуть дізнатися про цікавинки такого виду заробітку в статтях Леоніда Красавцева:

Якщо вищевикладене не здалося ефективним і перспективним саме для вас, порадимо вивчити більше публікацій розділу «Бізнес-старт» порталу Prostobiz.ua, де наведені і фінансово розписані кілька сотень оригінальних ідей стартапів. Правда, чимало з них пов'язані саме з середніми або великими капіталовкладеннями. Хоча ті, хто читають цю статтю, дійсно мають активну і експансивну ділову позицію, тому ймовірно, що ідеї «дорогих» стартапів підштовхнуть вашу думку до отримання власного, набагато «дешевшого» (на старті) варіанту.
Кумедне відео
Пошук організацій