Як користуватися дорожніми чеками у закордонній поїздці

Людство знає дорожні чеки вже сотні років. Ще в давнину купці, щоб не возити з собою великі грошові суми, використовували особливі грамоти або спеціальні предмети, по пред'явленню яких місцевим фінансистам або торговцям вони могли отримати гроші, адекватні тим, що були залишені ними на зберігання на початку довгого і небезпечного шляху.

Перші прообрази сучасних дорожніх чеків ввели в обіг компанії Thomas Cook, American Express. Тоді вони призначалися для мандрівників і комерсантів, яким доводилося здійснювати поїздки з Європи в Америку. Отримати гроші за чеками можна було тільки в офісах цих компаній. І в наші дні ці компанії продовжують залишатися найбільшими світовими постачальниками дорожніх чеків. За чеками Thomas Cook можна отримати готівку за кордоном у відділеннях компанії приблизно в 260 країнах, а American Express - у 130 країнах. Крім того, за чеками цих компаній можна отримати готівку у відділеннях багатьох банків, а також сплатити покупки та послуги. Останнім часом отримали широке ходіння дорожні чеки VISA і Citicorp.

 

Дорожній чек - це спеціальним чином оформлений платіжний документ, що є сертифікатом на певну суму в конкретній валюті, виписаний на одного або кілька людей. Сучасні дорожні чеки володіють високим ступенем захисту від підробки, на них вказується валюта і номінал, а також власний номер чека. Найбільше поширення одержали чеки в доларах США і євро, але є чеки і в інших видах валют. Чеки мають різні номінали (10, 50, 100, 1000 і т.п.), які можуть значно перевищувати найвищі номінали відповідної валюти. Так як дорожні чеки не прив'язані до конкретних банків , їм не страшні фінансові кризи, якщо не відбувається різке знецінення валюти, в якій оформлений чек. До того ж, термін дії дорожніх чеків не обмежений.

Купуючи дорожній чек, людина розписується на ньому один раз, другий раз вона поставить свій підпис при пред'явленні чека до оплати. Є чеки на двох людей. У цьому випадку на них ставиться два підписи, але пред'явити їх до оплати може будь-який з підписантів. При купівлі чеків утримується невелика комісія, а сама процедура займає всього кілька хвилин. Придбати чеки можна за долари, євро або іншу валюту (у тому числі, місцеву) у багатьох банках в країнах СНД, але переважна більшість банків продасть вам тільки чеки American Express, хоча можуть перевести в готівку чеки інших компаній.

Купуючи чек, будьте уважні при виконанні на ньому підпису. Згодом висуваючи його для оплати або для отримання готівки, вам доведеться в присутності працівника банку або продавця розписатися на чеку другий раз. Підписи мають бути ідентичними. Якщо виникнуть сумніви в їх ідентичності, вас попросять надати паспорт або розписатися ще раз на зворотному боці чека. При оплаті чеком покупок і послуг, вам можуть видати за нього здачу готівкою, але в місцевій валюті з урахуванням обмінного курсу. До речі, якщо ви збираєтеся відвідати тільки конкретну країну, зручніше купувати чеки в її валюті.

 

Важливо, що використання дорожніх чеків дозволяє легально вивозити за кордон великі суми. Наприклад, у Росії Митним кодексом РФ не заборонено вивозити з країни будь-яку суму дорожніх чеків (тільки більше 10 тис. доларів США доведеться задекларувати). При цьому необхідні угоди про купівлю (квитанції про продаж), що видаються в банку разом з чеками що продаються. Якщо ж немає бажання вносити велику суму в декларацію, доведеться скористатися пластиковою картою - кошти на банківських рахунках декларувати не потрібно.

 

Дорожні чеки, безсумнівно, зручні, як і пластикові картки, але варто врахувати, що приймаються вони все-таки не скрізь. У сільському магазинчику, маленькому готелі або на автозаправці їх у вас можуть і не взяти. Тому, приїхавши в країну, певну суму грошей варто відразу ж перевести в готівку.

 

Важливо, що втрата дорожніх чеків не веде до втрати грошей. У цьому випадку протягом доби необхідно звернутися в офіс компанії, яка випустила чеки, або за телефоном служби відшкодування. Чеки відновлять, але це вже займе певний час. Номери телефонів служб відшкодування чеків вказуються на звороті угоди про покупку. Для відшкодування втрачених чеків, можливо, доведеться пред'явити особисті документи та довідки про покупку, не завадить і поліцейський протокол, що підтверджує факт грабежу або крадіжки. При наявності номерів втрачених чеків процедура може значно спроститься. Якщо чеки втрачені через ваше нехлюйство, можуть виникнути проблеми: хвацьке прикурювання від чеків компанії, які видали їх, явно не вітають.

 

При використанні чеків необхідно дотримуватися ряду нескладних правил.

  • Ніколи не ставити на чеку другий підпис до тих пір, поки не будете його переводити у готівку або їм розплачуватися.
  • Ставлячи другий підпис, будьте дуже уважні, щоб підпис вийшов практично ідентичний першому. Природно, що невеликі відхилення у другому підписі допускаються, але вони не повинні викликати сумнів у тому, що розписується та сама людина.
  • Чеки необхідно зберігати так само дбайливо, як і готівку, так як у разі їх втрати з вини власника, можуть виникнути серйозні проблеми з відшкодуванням.
  • Угоду про покупку бажано зберігати окремо від чеків, вона може знадобитися для відновлення втрачених чеків. Для цієї ж мети варто заздалегідь переписати номери чеків.
  • Чеки бажано купувати в різних номіналах, у тому числі і в дрібних. Це допоможе уникнути проблем при оплаті покупок і послуг.
  • Зручніше мати чеки у валюті тієї країни, куди ви виїжджаєте.
  • При переведенні в готівку чеків у банку цікавтеся комісією і обмінним курсом, вони можуть значно відрізнятися навіть у банках, розташованих по сусідству.

Опубліковано на сайті: 25.11.2010