НБУ посилив вимоги до клієнтів банків по підтвердженню походження коштів - думка експерта

Вже в листопаді багато клієнтів зіткнулися з тим, що банки вимагають такі документи навіть для операцій з раніше відкритими рахунками, що призводить до незручностей і невдоволення клієнтів. Чи можна уникнути таких негативних наслідків? Що робити, якщо клієнт, наприклад, не може підтвердити походження коштів, розміщених раніше на депозит? Чи не призведе це до відтоку коштів з банківської системи? - дізнавався у експерта Prostobank.ua

Володимир Гавлицький, директор департаменту комплаєнс банку Південний

Кардинально нових вимог до перевірки джерел походження коштів не з'явилося. Як і раніше підвищений контроль застосовується для операцій по внесенню готівки на рахунок в великих обсягах, продажу значних сум готівкової валюти. Додатковий контроль, в тому числі джерел походження коштів, при здійсненні переказу коштів за кордон в окремих випадках передбачено постановою НБУ №369 (зміни в якій були прийняті також у травні).

Перевірці підлягають операції на великі суми. Для себе ми визначили, що перевіряємо операції в залежності від того, як ми оцінюємо можливості клієнта. Залежно від оцінки фінансового стану клієнта і рівня ризику визначається поріг (у нас таких «порогів» / лімітів чотири), при операції вище якого вимагаються додаткові документи. Незалежно від суми операції, ще на етапі відкриття рахунку документи, що підтверджують джерела коштів, потрібно надавати тільки особам, які належать до категорії «публічні» та пов'язаних з ними особами. Всі ці вимоги відносяться і до операцій по внесенню готівки на раніше відкриті рахунки.

Насправді запитуються не доходи, а джерело походження коштів для проведення операції.

Це дуже важливий момент для розуміння мети цього заходу: не контролювати доходи громадян, а не допустити в банківську систему кошти, отримані злочинним шляхом, в тому числі і через підставних осіб.

В якості підтвердження підійдуть будь-які документи, які підтверджують походження грошей. Найпопулярнішими є - декларації про доходи, довідки про заробітну плату, договору продажу майна, виписки або квитанції з інших банків, кредитні договори і договори дарування або фінансової допомоги.

Якщо у клієнта все в порядку з документами, то йому нічого боятися. Якщо мова йде про невелику суму, що не несе ризику легалізації, то проблем не буде. Якщо ж мова про великі суми і клієнт не зможе надати відповідні документи то банк змушений буде відмовити в проведенні фінансових операцій в офіційному порядку, передбаченому Законом України «Про запобігання легалізації (відмиванню) ..». Складнощі можуть виникнути тільки у певної категорії клієнтів, які хотіли б розмістити в банку великі суми готівки і не мають документів, що підтверджують їх походження. Решту клієнтів це жодним чином не торкнеться.

Опубліковано на сайті: 03.01.2018

Джерело: http://www.prostobank.ua/


Замовити онлайн

Кредит готівкою

Кредит під 0%

Кредит під заставу

Кредити на карту

Кредитну картку

Видео дня

2-х летний малыш любит бросать. Смотрите, что случилось, когда родители купили ему баскетбольное кольцо!