Частка безготівкових платежів неухильно зростає - оцінка ситуації і прогнози експертів

За даними НБУ кількість безготівкових операцій в порівнянні з попереднім роком в першому півріччі 2017 року зросла на 30%, обсяг - на 40%. Кількість же підприємств торгівлі і сфери послуг, що приймають до оплати карти, на 1 липня перевищила 147 тис.одиниць. Багато це чи мало? Чи достатньо розвинена в Україні приймаюча інфраструктура? - дізнавався у банкірів Prostobank.ua

Іван Степанець, директор Департаменту розвитку карткового і транзакційного бізнесу Idea Bank (Ідея Банк)

Динаміка безготівкових розрахунків має позитивну тенденцію - в середньому щорічне зростання становить 30%.

Якщо в 2015 році сумарно 31,2% операцій припадали на безготівкові розрахунки, то в 2016-му їх частка збільшилася до 35,5%, з 1610,3 млрд.грн. 571,3 млрд.грн. припадало на безготівкові розрахунки.

Перші 2 кварталу 2017 року демонструють рекордну частку безготівкових розрахунків від загального обороту - 38,1%.

Однак реальна кількість безготівкових розрахунків, швидше за все, буде нижче. Адже в цю статистику входять тільки операції по картах, а на поточний момент в Україні значна частка припадає на зарплати «в конверті», які неможливо проаналізувати. Крім того, оцінюючи динаміку безготівкових розрахунків в Україні слід врахувати, що в розвинених країнах цей показник значно перевищує взяту в Україні верхню межу.

Таким чином, можна говорити про те, що ринку ще є куди розвиватися і при позитивному макроекономічному середовищі зростання продовжиться.

Кількість точок, які приймають безготівкову оплату, також продовжує збільшуватися, чому сприяють, зокрема, законодавчі вимоги про необхідність забезпечити оплату товарів / послуг безготівковою формою оплати.

Найменше проникнення ми бачимо в дрібному бізнесі. Багато підприємців продовжують працювати в тіні. Але і цей сегмент буде змушений реагувати на тенденції ринку і переходити на безготівкові розрахунки.

Інфраструктура в Україні розвинена не пропорційно. Якщо в Києві та обласних центрах уже зараз практично у всіх великих магазинах можна розрахуватися карткою, то в регіонах ситуація набагато гірша. У селах розрахуватися карткою практично неможливо. Відповідно, є необхідність розвивати інфраструктуру в регіонах. Це має відбуватися паралельно з переведенням виплати заробітної плати на карти.

Варто відзначити, що подальшим драйвером безготівкових платежів можуть стати інноваційні сегменти платежів. До них відносяться інтернет-еквайринг і технології check-out, оплата через QR-коди.

Артем Сімейнов, директор департаменту роздрібного бізнесу Банку Південний

Дійсно, ринок безготівкових платежів в Україні зростає. Цьому сприяють і зарплатно-карткові проекти, які породжують попит на установку терміналів в торгових підприємствах, і державні ініціативи, які зобов'язують торговців приймати до оплати платіжні карти. Поступово населення України розуміє переваги безготівкових платежів, як більш швидких, зручних і безпечних. Крім того, банки регулярно проводять акції заходи, спрямовані на популяризацію безготівкових розрахунків. Всі ці заходи ведуть до того, що почала розвиватися інфраструктура прийому платежів, яка, однак, досить розвинена лише у великих населених пунктах.

Ервін Мамутов, керівник управління розвитку мережі відділень Sky Bank

Розвиток платіжної інфраструктури - невід'ємна частина переходу на безготівковий розрахунок. На даний момент в Україні безготівкова оплата товарів та послуг відбувається не тільки через POS-термінали в торгових точках, але і через інтернет-еквайринг, депозитні термінали (з опцією cash in).

При цьому інфраструктура для безготівкових розрахунків розвивається динамічно, але нерівномірно по всій Україні.

Так, у великих містах і обласних центрах попит на безготівкові розрахунки задоволений максимально. Деякі банки пропонують навіть «чайові» в закладах HoReCa залишати, списуючи кошти з карти. Тоді як у віддалених від центру містах і невеликих населених пунктах можливості розрахуватися карткою куди скромніші.

Зазначу, що розвитку платіжної інфраструктури, як і зростанню безготівкових розрахунків в цілому, сприяє довгострокова політика НБУ, який планомірно знижує частку готівки в обороті. Так, з початку 2017 р максимальна сума розрахунків готівкою з фізичними особами знизилася в три рази до 50 тисяч гривень. Це сприяє виведенню економіки з «тіні», повноцінного запуску кредитування бізнесу, скорочення витрат на обслуговування готівки. Згідно з Комплексною програмою розвитку фінансового сектора України до 2020 р, частка готівки в ВВП продовжить скорочуватися.

Зазначу, що встановлення лімітів на розрахунки готівкою - стандартна практика розвинених європейських країн. Наприклад, у Франції, Італії та Португалії гранична сума становить 1 тис. євро, в Греції - 1,5 тис. євро, в Іспанії - 2,5 тис. євро.

Опубліковано на сайті: 13.09.2017

Джерело: http://www.prostobank.ua/

Замовити онлайн:

Кредит готівкою

Банківську комірку

Страховку

Кредитну картку

Iпотечний кредит

Автокредит

Пластикову картку

Кредит під 0%

Кредити на карту

Переказ з картки на картку