Як ми шукали привабливий банківський конфіскат

Prosto шквал дешевих банківських автомобілів, нерухомості і побутової техніки повинен обрушитися на голови щасливих покупців, судячи зі статистики: з початку кризи банки конфіскували застав на загальну вартість 6 мільярдів гривень. Prostobank.ua вирішив дізнатися - чи насправді пропозиція така велика, чи є серед конфіскату щось привабливе, де його можна знайти й скільки він коштує в Україні.

 "На даний момент кількість банківського конфіскату дійсно збільшилася порівняно з 2009 роком або початком 2010 року", - підтверджує статистику Дмитро Осипа, заступник начальника управління по роботі з забезпеченням активних операцій БМ Банку . Втім, мало хто з українців відчув на собі це збільшення. Так, за результатами опитування, проведеного Prostobank.ua, чверть з 1208 читачів порталу зізналися, що не знають, де можна купити конфіскат. При цьому хоч раз його купували лише 2% респондентів. Чим може пояснюватися така цікава статистика? Ми вирішили перевірити причини, звернувшись до місця продажу банківського конфіскату.

 Далеко ходити не треба: сайти банків і торгових компаній

 Найперше місце, де банки розміщують інформацію про заставне майно - це їхні власні сайти. Купівля застав через сайт банку має ряд переваг. По-перше, часто це майно продається за ініціативою позичальника, який усвідомив, що платити за кредитом він більше не може - а це рятує вас від можливих претензій з його боку і судових розглядів після покупки в майбутньому. По-друге, як правило, банки відразу ж запропонують вам кредит на придбання заставного авто або квартири. Крім того, інформація на сайтах банків оперативно оновлюється.

 Проте вивчення сайтів банків показало, що крім переваг, є і істотні недоліки такого придбання. Найчастіше пропоновані на сайтах застави знаходяться в поганому стані, особливо це стосується автомобілів - вони місяцями стоять на відкритих стоянках і покриваються іржею, а власники, як правило, не особливо піклуються про їх збереження.

 Це підтверджують і експерти."Позичальники, що припинили виплати по кредиту, розуміючи, що автомобіль рано чи пізно буде вилучений, як правило, перестають стежити за автомобілем або ж, у разі істотних поломок, залишають автомобіль на стоянці без ремонту на тривалий термін", - розповідає Василь Марків, виконавчий директор з питань віндикації і правового забезпечення Плюс Банку.

 Та й ціни виставлених на продаж товарів рідко виявляються значно нижче ринкових, адже і власник, і банк зацікавлені продати заставу якомога дорожче. Наприклад, один з банків на своєму сайті пропонує автомобіль Daewoo Matiz 2007 року випуску за ціною майже 6000 доларів, тоді як вартість такого ж, але абсолютно нового автомобіля - ті ж 6000 доларів. Правда, є і порівняно вигідні пропозиції - наприклад, автомобіль Suzuki Grand Vitara 2007 року за 150 000 гривень. На ринку вартість аналогічного авто досягає 190 000 гривень.

 Оголошення про реалізацію заставного майна розміщують на своїх сайтах і торгові компанії."Походивши" по таких ресурсів, ми знайшли оголошення про реалізовані квартири, автомобілі та інше заставне майно з фотографіями об'єктів. Тут вже вказана ціна продавця, однак покупець, при бажанні, може запропонувати свою. По телефону в одній з таких організацій нам розповіли, що сама компанія продажем конфіскату не займається, а тільки розміщує на своєму сайті оголошення продавців - позичальників і банків.

 Втім, і на таких сайтах ціна, по якій пропонують заставне майно, може виявитися порядком вище ринкової. Наприклад, на одному з сайтів заставний автомобіль Сherry Amulet 2008 року випуску пропонується за ціною 9000 доларів, що приблизно дорівнює ціні такого ж авто 2010 року випуску в салоні. Аналогічний, але не заставний автомобіль (навіть з невеликим пробігом) на іншому сайті взагалі пропонують за 5800 доларів.

 Квартири там також продаються за цінами не нижче ринкових. Наприклад, трикімнатна квартира в Голосіївському районі Києва площею 62 квадратних метра пропонується за 145 тисяч доларів. А аналогічна квартира не з застави продається на іншому сайті за 135 тисяч доларів.

 Щоправда, і тут можна знайти цікаві за ціною пропозиції. Так, інша трикімнатна квартира - в Святошинському районі, площею 68 квадратних метрів пропонується за 100 тисяч доларів, а ціни на її аналоги на сайтах нерухомості стартують від 110-120 тисяч доларів.

 З привабливих пропозицій по авто - Hundai Getz 2004 року випуску за 68 000 гривень. Його аналог на ринку пропонується за 77 600 гривень.

 Сайти банків з пропозиціями по продажу заставного майна:

 Деякі сайти, на яких можна знайти оголошення про продаж банківського конфіскату:

 Спробуй, знайди: конфіскат в магазинах

 Ще одне місце, де теоретично можна знайти дешеві товари, які побували в заставі, - магазини конфіскату. За інформацією ЗМІ, тут покупець може вибрати практично все що завгодно - від мобільних телефонів до плазмових телевізорів і холодильників, і все це за ціною в півтора-два рази нижче ринкової. На пошуки таких торгових точок ми й пішли. Перші результати нас розчарували. У міській довідковій Києва нам не змогли повідомити координат жодного такого підприємства. Пошуки в інтернеті також не принесли результатів. Нічого не дав і досвід знайомих. Не знають про місцезнаходження спеціальних магазинів і самі торговці конфіскатом."Я чув, що такі є, але сам ніколи не бачив", - поділився з нами співробітник однієї з фірм, яка займається реалізацією заставного майна.

 Нечисленні люди, які стверджують, що їм вдавалося потрапити або навіть скупитися в таких магазинах, кажуть, що всі вони працюють "на сірому" (при цьому "щасливі покупці" не погоджуються назвати адреси таких точок ні за які гроші). За їх словами, на прилавках в таких магазинах стоять звичайні, на перший погляд, товари, і дізнатися, що з них було конфісковано банком або митною службою, непосвяченій людині досить важко, адже персонал таких магазинів до спілкування не розташований.

 Як повідомляють по секрету інші "знавці" , не дарма такі магазини практично неможливо знайти - адже, як правило, конфісковані товари і побутову техніку легше реалізувати під виглядом звичайних нових або комісійних товарів, а самі вдалі (за ціною і якістю) покупки доступні тільки для "своїх".

 

Багато питань: аукціони

 Один з основних способів продажу банківського конфіскату - реалізація на відкритих торгах. А з 8.03.2011 - після вступу в силу нового закону "Про виконавче провадження" - конфісковані автомобілі та квартири можуть продаватися тільки так.

 

 Отже, ми озброїлися документами і спробували потрапити на такий аукціон. Відразу обмовимося, оголошення про всі майбутні торги і лоти розміщуються на сайті виконавчої служби. Там же зазначено точний час, до якого ви можете зареєструватися в якості учасника. Порівнявши ціни квартир, зазначених в оголошеннях, з ринковими - ми відразу зраділи: "аукціонна" нерухомість опинилася в півтора, а то і в два рази дешевше, а побутова техніка пропонувалася за зовсім викидними цінами.

 Однак потрапити на аукціон виявилося не так просто. Вибравши цікавий лот - однокімнатну квартиру в Києві в Голосіївському районі за стартовою ціною 240 тисяч гривень - ми відправилися за вказаною в оголошенні адресою однієї з численних організацій, що проводять торги, щоб зареєструватися для участі. Але перша ж співробітниця що нам зустрілася повідомила: "Вас напевно не зареєструють, бо немає людини, яка цим займається". Пізніше виявилося, що людина все-таки є, але зареєструвати нас все одно не змогли - аукціон що нас цікавить з якоїсь причини скасували. На питання, чи можна в такому випадку зареєструватися на інші торги (з не менш привабливим лотом - половина трикімнатної квартири від 380 тис. грн. по вул. Малокитаївській в Києві), дівчина довго сумнівалася, а потім пішла радитися до начальства. Провівши хвилин п'ять в сусідньому кабінеті, звідки весь цей час доносилися безперервні звуки спору, дівчина повернулася і стала мовчки щось писати. Виявилося, це була квитанція, яку треба було сплатити для участі в торгах.

 Так-так, щоб потрапити на аукціон в якості учасника, доведеться заплатити гарантійний внесок - 10-15% стартової ціни лота. Ці гроші вам повернуть, якщо ви не станете переможцем торгів. До речі, в аукціоні можна прийняти участь як спостерігач - тоді вам просто потрібно буде заплатити 51 гривню.

 Сплативши квитанцію і почекавши ще трохи, ми отримали "Квиток на торги №1". Тобто, ми були першими, хто побажав взяти участь у цих торгах, хоча реєстрація закінчувалася через день. На питання, а чи не скасують і цей аукціон теж, дівчина відповіла: "Яке це до вас має відношення? Ви зареєструвалися - ось і приходьте".

 Ми так і зробили - у призначений день і час прибули на місце проведення торгів. І дізналися, що їх не буде - крім нас ніхто не захотів брати участь у цьому аукціоні. Співробітники організації зізналися, що така ситуація - звичайна практика, чи не кожен другий аукціон не проводиться через відсутність охочих купити виставлений лот.

 Так що якщо ви дійсно зацікавлені в конкретному об'єкті, будьте готові, що вам доведеться подбати й про те, щоб забезпечити собі конкурентів - адже в іншому випадку торги можуть просто не відбутися. Ми поцікавилися: можливо, наступного разу варто відразу реєструватися на аукціон разом з чоловіком або братом, щоб торги точно відбулися? Виявилося, що не все так просто: якщо учасники явно родичі або подружжя - то їх, швидше за все, не зареєструють. А якщо це відкриється пізніше, то аукціон можуть навіть припинити.

Всі спірні ситуації вирішуються на розсуд керівництва компанії-організатора торгів. А воно, у свою чергу, не дуже зацікавлене йти вам на зустріч - адже будь-яке формальне відхилення від процедури може призвести до перегляду результатів аукціону в суді."У нас кожні другі торги проходять через оскарження в суді!", - поділився з нами по секрету співробітник одного з підприємств, що торгують конфіскатом.

 Ажіотаж на торгах спостерігається тільки в тому випадку, якщо продається квартира, яка перебуває в іпотеці - такі лоти рекламуються самими банками і викликають великий інтерес у покупців. Це не дивно, адже, як ми вже згадували вище, ціни іпотечних квартир значно нижче ринкових. Наприклад, стартова ціна двокімнатної квартири в Києві в районі метро "Чернігівська" - близько 30 тисяч доларів - або в два рази дешевше аналогічних пропозицій на ринку. Втім, радіти рано - і тут не все так гладко.

Автомобіль або інше виставлене на торги рухоме майно можна подивитися ще до реєстрації на аукціон, а виставлену на торги квартиру можна побачити далеко не завжди. Як правило, ви зможете тільки ознайомитися з документами, адже часто торгова організація не має навіть ключів від квартири.

 Так було і в нашому випадку - виявляється, цілих шість осіб до нас цікавилися заставної квартирою, але оскільки крім документів їм нічого більше не змогли показати, то брати участь в аукціоні вони не стали.

 Крім квартир, ми поцікавилися продажем на аукціоні заставних автомобілів. Тут вибрати щось виявилося зовсім складно. Найчастіше в описі лота можна прочитати "пошкодження фарби по всьому периметру" або "салон в незадовільному стані". Самі співробітники підприємств, що реалізують заставне майно, зізнаються - на торги рідко потрапляє щось путнє. У тому ж випадку, якщо авто знаходиться у хорошому стані - його ціна, як правило, не поступається ринковій.

 Є й інша думка, згідно з якою дешево купити гарне авто, вилучене у несумлінного позичальника, все-таки можна - але тільки за попередньою домовленістю з організаторами торгів і (або) банком. У такому разі аукціон проводиться під конкретного покупця, іншим учасникам доступ туди закрито. По анонімному зізнанню користувача Інтернету, вона сама виступала "фіктивним" покупцем на аукціоні, де її чоловік набував конфісковане заставне авто.

 В цілому, розраховувати на здійснення супер вигідної покупки на аукціоні не варто. Це може відбутися тільки в двох випадках: якщо вам пощастить або якщо у вас є необхідні зв'язки. Адже навіть якщо ви знайшли лот у хорошому стані і за вигідною ціною, якщо аукціон відбувся, а ви змогли стати його переможцем, і якщо ціна в процесі торгів не перестала бути привабливою, то навіть після цього вам, можливо, доведеться зіткнутися з судовим оскарженням результатів торгів, і ваша покупка відкладеться на невизначений термін.

 Організації, що займаються продажем на аукціонах банківського конфіскату в м. Києві:

 

 Назва організації

 Адреса

 Контактний телефон

 ПП "Спеціалізоване підприємство"Юстиція"

 Бул. Лепсе, 8

 (044) 404-66-69

 ТОВ Торговий дім "Укрспецреализация"

 Вул. Зоологічна, 4-А

 (067) 506-81-89

 Київський філіал ПП "Нива - В.Ш."

 Вул. Баренбойма, 12

 (044) 587-51-03, 587-51-04

 Київська філія ДП "Укррезерв"

 Вул. Пестеля, 4

 (044) 236-02-16,

 (097) 353-23-42

 Київська філія ТОВ "ТД Еліт Сервіс"

 Вул. Лютеранська, 24, оф. 3

 (044) 393-30-88

За даними компанії "Простобанк Консалтинг"

Елітний варіант: товарні біржі

 Ще одне місце продажу банківського конфіскату - товарні біржі. Тут нам вдалося знайти все, що завгодно - від нерухомості до ювелірних виробів зі справжніми діамантами. Стан лотів що виставляються на продаж, як правило, краще, ніж у тих, які продаються на аукціонах. Це не дивно, адже заявки приймають брокери, вони ж підшукують потенційних покупців, а значить вони ж і зацікавлені в тому, щоб операція відбулася, а лот був ліквідним. Ціни теж нас порадували. Так, наприклад, автомобіль Нonda Accord 2007 року випуску пропонується з початкової вартості 19 000 доларів, тоді як аналогічні авто на ринку продаються по 22 000 - 23 000 доларів. Продаються на біржі і квартири, хоча такі пропозиції тут більш рідкісні, порівняно з аукціонами. Зате обрану квартиру ви точно зможете оглянути - після оформлення заявки.

 Щоб купити товар, що вам сподобався на біржі, потрібно залишити заявку брокерові. Деякі біржі дають можливість зробити це прямо на сайті. Після цього з вами зв'яжуться представники учасника біржі і запропонують подивитися обраний вами лот. Далі процедура практично нічим не відрізняється від аукціону - ви вносите гарантовану суму і чекаєте проведення торгів. Основна відмінність полягає в тому, що всі операції на біржі проводяться через брокера, а дата торгів, як правило, не фіксована, а встановлюється в міру надходження заявок на придбання конкретного лота.

 В цілому, біржа дає можливість придбати непоганий товар за вигідною ціною. При цьому, на відміну від аукціонів, вам не загрожує тривала судова тяганина, оскільки спори на біржі вирішуються в третейському суді. Недоліком такого способу можна вважати те, що, як правило, на біржі немає широкого вибору пропозицій, і якщо ви хочете купити щось конкретне, то, цілком можливо, вам доведеться довго чекати появи відповідного лота.

 Деякі товарні біржі Києва, які займаються продажем заставного майна банків:

 

 Назва біржі

 Сайт

 Контактні дані

 Товарна біржа Міранда

 www.e-birzha.com.ua

 Київ, вул. Солом'янська, 5, оф. 418

 (044) 383-51-61, 383-51-21

 e-mail: info@e-birzha.com.ua

 Українська універсальна товарна біржа

 www.uutb.com.ua

 Київ, пр. Академіка Глушкова, 1, Експоцентр пав-н №6

 (044) 596-91-00, 596-94-94

 Універсальна товарна біржа "Контрактовий дім УМВБ"

 www.uice.com.ua

 Київ, вул. Межигірська, 1

(044) 461-54-30, 461-54-28

 e-mail: uice@uice.com.ua

 Товарна біржа "Київська Біржа"

 www.tbkb.kiev.ua

 Київ, пр. Рильський, 10

(044) 279-41-58, 278-03-24

 e-mail: Office@ukrse.kiev.ua

За даними компанії "Простобанк Консалтинг"

 Крім того, проміжне положення між біржею і сайтом оголошень займає Українська Інтернет-Біржа (www.birga.com.ua ), де також можна знайти оголошення про продаж заставного майна банків.

 

Думка

  

Олексій Вуйко, директор департаменту по роботі із проблемними активами фізичних осіб VAB Банку

 Ціна на конфісковані застави може бути як нижче ринкової, так і вище. Це залежить від багатьох чинників: від суми заборгованості, лояльності банку, лояльності боржника, ліквідності застави, висновку експерта-оцінювача і т.д.

 При примусовому продажу ціна застави буде визначена незалежним експертом-оцінювачем згідно ЗУ "Про виконавче провадження". Як правило, у цьому випадку ціна може бути трохи нижче ринкової, хоча і не завжди. Але при цьому треба враховувати той факт, що застава буде продаватися через аукціон на підвищення ціни.

 При добровільному продажу застави ціна еквівалентна ринковим аналогам і, в першу чергу, орієнтована на реальний купівельний попит.

 Артем Бутенко, начальник департаменту кредитного обслуговування фізичних осіб Всеукраїнського Банку Розвитку

 Більшість банків виставляють списки конфіскованого заставного майна на своїх сайтах, також подібну інформацію можна отримати у відділеннях банків. Ця інформація оновлюється оперативніше, ніж розміщена на сторонніх сайтах.

 Купівля дешевого конфіскованого майна можлива, але необхідно звертати увагу на валюту кредиту, період прострочення за кредитом і мету банку при оприлюдненні списку вилученого заставного майна.
Кумедне відео
Пошук організацій