Чим загрожує можливість продажу банками кредитів компаніям з управління активами

Як ви ставитеся до ідеї створення в Україні компаній з управління заборгованістю, передбачених проектом закону "Про діяльність по управлінню заборгованістю"? Які переваги отримають від впровадження такої ініціативи банки і позичальники? - дізнавався у банкірів Prostobank.ua

Євген Міщенко, начальник сектора по врегулюванню корпоративних кредитів ОТП Банк

На мій погляд, банк може спробувати спільно з компанією з управління заборгованістю пропрацювати частину незабезпеченого портфеля, однак для прийняття остаточного рішення одного нормативного документа у вигляді Закону недостатньо. Для реальної імплементації нововведення банківським фахівцям необхідно вивчити умови договору про продаж / передачу в управління проблемної заборгованості.

Зазначу, що рішення про врегулювання ринку по роботі з проблемними активами необхідно було проаналізувати і прийняти ще в 2008-2010 роках. На даний момент ринок вищевказаних послуг зайнятий колекторськими та факторинговими компаніями. Тому прийняття закону, можливо, полегшить роботу банкам, яким складно даються рішення про продаж заборгованості, але істотно не змінить ситуацію.

Ростислав Синишин, член Правління, директор з ризиків Idea Bank (Ідея Банк)

Ініціатива ЄБРР та НБУ є довгоочікуваною з боку ринку й у разі якісної реалізації має вирішити проблемні питання щодо боржників комерційних банків.   

Централізована компанія при НБУ чи низка компаній, які стануть новими учасниками фінансового ринку, фактично мають діяти на комісійній основі. Вони будуть залучати проблемні кредити на свій баланс за рахунок викупу прав вимоги як на кредитну заборгованість, так і на предмет забезпечення, й сприяти розв’язанню існуючої проблематики шляхом одного з інструментів: реструктуризації, прощення, залучення інвестора, тощо. 

Мова йде про весь ринок проблемних активів -  як юридичних, так і фізичних осіб. Але наразі в фокусі - корпоративні клієнти. Юридичні особи часто мають більш ніж одного кредитора, що створює  конфлікт врегулювальних політик. Запланований механізм має об’єднати ці зусилля та створити єдину програму дій. 

Визначальним є перший крок  - законодавча ініціатива до впорядкування ринку проблемних кредитних зобов’язань , який наразі є доволі стихійним та неврегульованим. Зокрема, пропонуються податкові канікули для сторін прощення заборгованості до 2023 р. Також важливою є чіткість трактування саме доцільності операцій з відступлення та прощення заборгованості з боку оподаткування та створення майданчику для діалогу позичальника та кредитора. Як наслідок,  залучення інвесторів та повернення клієнтам можливості відновити свій бізнес чи платіжездатність.   

Олександр Кунець, начальник управління по роботі з проблемними активами корпоративного бізнесу Банк VTB (Україна)

Управління проблемними активами - один з найбільш неврегульованих інститутів законодавства. Недостатньо однозначно на нього відповідає і судова практика. Передача великих обсягів активів на спеціалізовані керуючі структури без продуманого в деталях правового регулювання з високою ймовірністю спричинить за собою ручне управління даними процесами, недобросовісну конкуренцію, монополізацію і непрозорість цієї сфери.

Перевага для банків - це можливість позбутися непрофільних активів. Варто при цьому зазначити, що ряд банків продемонстрував високу ефективність в роботі з проблемними активами в порівнянні з відповідними небанківськими установами, хоча банки все одно змушені продавати проблемні активи за заниженими цінами через необхідність виконання нормативів НБУ і формування резервів. Ризики для банків пов'язані з нерівними умовами роботи в порівнянні з компаніями з управління проблемними активами, у яких не буде вимоги щодо формування резервів і які будуть диктувати ціноутворення на викуп таких активів.

Було б доцільно надати банкам розширені правові механізми управління проблемною заборгованістю, аналогічні тим, якими користуються компанії з управління заборгованістю, для того, щоб банк міг вибрати той чи інший механізм роботи з проблемною заборгованістю. Також було б доцільно передбачити якийсь поетапний вихід на даний ринок компаній з управління проблемною заборгованістю, які в першу чергу могли б почати працювати з активами ФГВФО.

Опубліковано на сайті: 06.12.2017

Джерело: http://www.prostobank.ua/Подпишитесь на рассылку сайта, это бесплатно!
Всего подписчиков -Простобанк ТВ